Nürnberg Film Festivali’nden Hale Soygazi’ye Onur Ödülü

28. Nürnberg Film Festivali, 8 Mart’ta başladı. Festival Başkanı Adil Kaya, festivalde “Bu yıl öncelikle güçlü kadınlara ve güçlü kadınların filmlerine odaklandıklarını” söyledi. F

Festival açılışında Aslı Özarslan’ın “Dirsek” (Ellbogen) filmi gösterildi.

Törende Hale Soygazi ile İris Berben’e Onur Ödülü verildi. Hale Soygazi’ye Belediye Kültür Başkanı Dr. Julia Lehner, Iris Berben’e ise festival yöneticisi Ayten Akyıldız ödüllerini takdim etti.

‘YAŞASIN BENİM KAHRAMANLARIM’

Hale Soygazi ödülünü, “Sinema bir yolculuktur ve her yolculuk gibi heyecan vericidir. Ben sinema yolculuğumda pek çok kadınla karşılaştım. Hikâyelerini dinledim. Hayalini gerçekleştirenler, hayal kırıklığına uğrayanlar, direnenler, direnemeyenler, vazgeçenler, vazgeçmeyenler, yaşama umudu kalmayanlar, erkek şiddetinden ölenler… Ben bu kadınlarla tanıştım, onları dinledim, dertlerine ortak olup o kadınları savundum. Bu kadınlar olmasaydı hayatın bu denli anlamlı olduğunu öğrenemezdim. Onlar benim kahramanlarım. Onlar olmaza ben bugün karşınızda olmazdım ve 8 Mart gibi bir günde bu armağan bana verilmezdi. Yaşasın benim kahramanlarım” diyerek aldı.

Festivalde Onur Ödülü alan İris Berben’in ise “Tanık Evi” filmi gösterildi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x