Rektör Budak, “Türkiye Yüzyılı idealini gerçeğe dönüştürmek için bilim üretmeyi sürdüreceğiz”

Tam akredite bir araştırma üniversitesi unvanıyla faaliyetlerini sürdüren Ege Üniversitesinde bilimsel araştırmaları, ulusal ve uluslararası projeleri ve stratejik hedefleri daha ileriye taşımak adına “Araştırma Ekosistemi Sunumları” toplantısı gerçekleştirildi. EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst yönetimi, senato üyeleri ve akademisyenler katıldı.

Ege Üniversitesinde bilimsel araştırma ve proje hazırlama konusunda güncellenen stratejik hedefler ile ulusal ve uluslararası bilimsel proje süreçlerini kapsayan “Araştırma Ekosistemi” sunumları akademisyenlerin yoğun katımıyla gerçekleştirildi. Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Uluslararası Destek Programları,  TÜBİTAK Ulusal Proje Çağrıları, Ufuk Avrupa Programı Çağrıları, TEYDEP, TÜSEB, Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama sunumlarının ardından yapılan Senato Toplantısında,  Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Bayındır Meslek Yüksekokulu Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği programı öğrencileri tarafından yetiştirilen laleleri, kadın senatörlere takdim etti.

“Var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” 

‘Araştırma Ekosistemi’ programının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin, bilim üretme ekosistemi,  güçlü araştırma altyapısı, etkin akademik insan gücü ile Türkiye’nin seçkin yükseköğretim kurumlarından birisi olduğunu vurguladı. Ege Üniversitesinin uluslararası akademi dünyasındaki yerini güçlendirilmesi, rekabet gücünün artırılması için araştırma, yayın ve proje performansının yükseltileceğini söyledi. Egeli araştırmacıların bilime,  sanayiye, teknolojiye ve Ar-Ge’ye  katkı sağlamaya devam edeceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin ulusal ve uluslararası arenada her geçen gün ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  ‘Türkiye Yüzyılı’ idealini gerçeğe dönüştürmek için tüm mensuplarımızla, yılmadan yorulmadan bilim üretmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Ege Üniversitesindeki Araştırma Ekosisteminin sürdürülebilir olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Son altı yıl içerisinde akademik kültür değişimi ve dönüşümü oluşturduk. Bugün geçekleştirdiğimiz Araştırma Ekosistemi sunumları toplantısı da bu dönüşümün bir parçasıdır. Üniversite denilince eğitim-öğretim, Ar-Ge ve öğrenciler akla geliyor. Eğitim-öğretim ve öğrenci odaklılıkta lider üniversitelerden biriyiz. Bu alanlardaki başarılarımızın somut çıktılarını aldık, almaya da devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite’ ödülünü alan ilk ve tek üniversite olduk. Eğitim-öğretim, kalite programları, kurumsal akademik ve idari işleyiş anlamında 5 yıllık tam akredite bir araştırma üniversitesi etiketine sahibiz. Öğrenci odaklı, erişilebilir ve marka değeri yüksek bir kurumuz. Son yıllarda yaşanan değişim ve dönüşüm neticesinde başarılarımızın üstüne katarak ilerlemeyi bir misyon haline getirdik. Üniversitemizde bilimi bir kültür haline getirip bilim ekosistemi ağını her geçen gün daha da güçlendiriyoruz ve her yıl en az bir kere üniversitemiz bünyesinde yer alan anabilim dallarımızla bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bu buluşmaları oldukça önemsiyoruz, çünkü bilim bir ekosistem haline dönüştüğünde varlığını artırıyor” dedi.

“Dijitalleşmede marka üniversite olmayı hedefliyoruz”

Dijitalleşmenin Ege Üniversitesinin önemli hedeflerinden biri olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dijitalleşme çağındayız ve dijitalleşmede marka üniversite olma hedefiyle çağın gereksinimlerini yakından takip ediyoruz. Araştırma üniversitesi olarak tüm faaliyetlerin veriye dayalı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi ve canlı takip edilebilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda üniversitemizde gerçekleştirilen araştırma, eğitim-öğretim ve Ar-Ge faaliyetlerini daha sistematik ve sürdürülebilir bir şekilde devam edebilmesi için Dijitalleşme Komisyonu kurduk. Kurmuş olduğumuz Dijitalleşme Komisyonu sayesinde, eğitim-öğretim ve Ar-Ge performanslarımızı yazılım programlarıyla birey, bölüm, fakülte ve üniversite bazlı değerlendirebileceğiz. Geliştirilecek olan bu sistem ile tüm verilerimizi canlı olarak görüp takip edebileceğiz” dedi.

“Ege Üniversitesinde önemli bir Ar-Ge ağı oluşacak”

Üniversite bünyesinde üretilen projelerin somut bir çıktıya dönüşmesi için hayata geçirilecek olan uygulamalardan bahseden Rektör Prof. Dr. Budak, “Son 5 yılda onaylanan fakat ticarileşmeyen patentleri serbest buluş statüsüne çevirmeyi hedefliyoruz. TÜBİTAK projelerinin başvuru ve kabul süreçlerini yakında takip edebileceğiz. Bununla birlikte Araştırma Koordinatörlüğümüzü kuruyoruz. Araştırma Koordinatörlüğümüz sayesinde; Sıralamalar Ofisi, Veri İzleme ve Değerlendirme Ofisi, Proje Destek Ofisi, Makale Yazım Destek Ofisi, Akademik Teşvik Ofisiyle araştırma faaliyetlerimizin daha profesyonel bir şekilde koordine edilmesini sağlayacağız. Araştırma gruplarımıza yönelik olarak, Araştırma Grupları Yönergesinde bir revizyon yaptık ve araştırma gruplarımızın çıktı odaklı performans üretmesini hedefledik. 2025 yılına kadar devam edecek olan ve üniversitemizin yürütücülüğünü üstlendiği, ‘Avrupa İşletmeler Ağı’ projesini öğretim elemanlarımızın erişimine açacağız. Teknoparkımız bünyesinde aktif olarak faaliyetini sürdüren yüze yakın firmamız bulunmakta. Aktif firma sayımızı daha yukarılara taşıyacağız. Bu sayede üniversitemizde önemli bir Ar-Ge ağı oluşacak. Erişilebilirliği artırmak ve hocalarımızın bilimsel araştırma, projelerini daha kolay bir şekilde yürütebilmeleri adına kampüsümüzde yer alan EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisimizin içerisine bir BAP Ofisi açtık. Önümüzdeki süreçte de üretmeye, ürettiğimizi katma değere dönüştürmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda proje yürütücüsü hocalarımıza bir kez daha teşekkür ediyor, çalışmalarını artırarak devam ettirmelerini diliyorum” dedi.

Projeler ile ilgili bilgilendirme sunumları yapıldı

Etkinlikte; Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü (BAP) Birim Sorumlusu Doç. Dr. İskender İnce, BAP’ın faaliyetleri ve gerçekleştirilen projeler ile ilgili bilgi veren bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca alanında uzman araştırmacılar tarafından; TÜBİTAK Ulusal Proje Çağrıları, Uluslararası Destek Programları, Ufuk Avrupa Programı Projeleri, Ebic Ege Projesi, TÜBİTAK Ar-Ge Kamu Destekleri, Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama konularında sunum yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x